Skip to content

144 S Walter Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block27202
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
18%
Improvement Value:$26,400
82%
Total Assessment$32,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,868+4.2%
2024$1,793+0.3%
2023$1,788+0.3%
2022$1,782+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4879, Page 288

Property Sale

Sale
$18,010
DeedBook 2321, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920