Skip to content

825 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block27004
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$38,200
87%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6390, Page 1656

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 2179, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1911