Skip to content

150 S Cook Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 1988

Property Information

Block27303
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
16%
Improvement Value:$29,000
84%
Total Assessment$34,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,001+4.2%
2024$1,921+0.3%
2023$1,916+0.3%
2022$1,910+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920