Skip to content

317 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block27502
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
15%
Improvement Value:$33,400
85%
Total Assessment$39,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,280+4.2%
2024$2,188+0.3%
2023$2,182+0.3%
2022$2,175+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6570, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1920