Skip to content

232 Tioga St

Trenton, NJ 08609

Built 1922

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block27602
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,127
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
22%
Improvement Value:$20,900
78%
Total Assessment$26,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,555+4.2%
2024$1,492+0.3%
2023$1,488+0.3%
2022$1,483+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6038, Page 512

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 2601, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1922