Skip to content

39 Dexter St

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$23,700
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block9003
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
16%
Improvement Value:$32,700
84%
Total Assessment$38,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+4.2%
2024$2,160+0.3%
2023$2,155+0.3%
2022$2,148+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$23,700

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6231, Page 1416Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5680, Page 154

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2541, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1912