Skip to content

217 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block27702
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
14%
Improvement Value:$35,700
86%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,146+4.7%
2024$2,049-10.6%
2023$2,293+0.3%
2022$2,286+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4696, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920