Skip to content

832 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
May 12, 2020

Property Information

Block27702
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB 11814 SF
Dwellings18
Zoning---
Sq Footage7,676
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
61%
Improvement Value:$238,700
39%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,891+4.2%
2024$34,443+0.3%
2023$34,356+0.3%
2022$34,245+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft7,676DeedBook 6405, Page 810Recorded6/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 4374, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1950