Skip to content

722 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block27904
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
17%
Improvement Value:$40,100
83%
Total Assessment$48,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,819+4.2%
2024$2,706+0.3%
2023$2,699+0.3%
2022$2,690+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6063, Page 919

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5625, Page 146

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 2296, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1920