Skip to content

724 Quinton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block27904
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,500
17%
Improvement Value:$40,800
83%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,860+4.2%
2024$2,745+0.3%
2023$2,738+0.3%
2022$2,729+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,754DeedBook 6599, Page 287Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3724, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1927