Skip to content

1037 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block28002
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
10%
Improvement Value:$73,000
90%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,699+4.2%
2024$4,509+0.3%
2023$4,498+0.3%
2022$4,483+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4164, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1920