Skip to content

1029 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block28002
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
15%
Improvement Value:$44,800
85%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+4.2%
2024$2,934+0.3%
2023$2,926+0.3%
2022$2,917+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,446DeedBook 6405, Page 95Recorded6/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920