Skip to content

734 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 1993

Property Information

Block2802
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageMC

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
14%
Improvement Value:$54,300
86%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,660+4.2%
2024$3,513+0.3%
2023$3,504+0.3%
2022$3,493+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923