Skip to content

728 Edgewood AveTrenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Date
Jul 12, 1987

Property Information

Block2802
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
14%
Improvement Value:$52,100
86%
Total Assessment$60,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,033+4.9%
2024$2,890+0.3%
2023$2,882+0.4%
2022$2,871+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923