Skip to content

170 Boudinot St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block2804
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
15%
Improvement Value:$42,500
85%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
2021$2,723+2.6%
2020$2,653+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6484, Page 377

Property Sale

Sale
$22,450
DeedBook 4764, Page 100

Property Sale

Sale
$2,600
DeedBook 2542, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1900