Skip to content

259 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1909

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block28101
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
14%
Improvement Value:$40,800
86%
Total Assessment$47,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,767+4.2%
2024$2,655+0.3%
2023$2,649+0.3%
2022$2,640+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4461, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1909