Skip to content

346 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1914

Last Sale Price
$46,500
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block28503
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
13%
Improvement Value:$37,400
87%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,489+4.2%
2024$2,388+0.3%
2023$2,382+0.3%
2022$2,375+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,500

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6361, Page 1659Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 5429, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1914