Skip to content

356 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1915

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block28503
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
19%
Improvement Value:$21,600
81%
Total Assessment$26,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,543+4.2%
2024$1,481+0.3%
2023$1,477+0.3%
2022$1,472+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,056DeedBook 6422, Page 1409Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$49,000
Sq Ft1,056DeedBook 6422, Page 1403Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 2520, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1915