Skip to content

600 Farragut Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2009

Property Information

Block28602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
10%
Improvement Value:$60,800
90%
Total Assessment$67,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,933+4.2%
2024$3,774+0.3%
2023$3,765+0.3%
2022$3,753+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4115, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1955