Skip to content

324 Garfield Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block28602
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
9%
Improvement Value:$61,300
91%
Total Assessment$67,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,927+4.2%
2024$3,769+0.3%
2023$3,759+0.3%
2022$3,747+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3744, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1923