Skip to content

304 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block28702
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
12%
Improvement Value:$33,700
88%
Total Assessment$38,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,222+4.2%
2024$2,132+0.3%
2023$2,127+0.3%
2022$2,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6568, Page 1926

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5546, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1920