Skip to content

472-476 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block28804
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
9%
Improvement Value:$62,400
91%
Total Assessment$68,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+4.2%
2024$3,830+0.3%
2023$3,820+0.3%
2022$3,808+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,536DeedBook 6566, Page 1402Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6174, Page 1837Recorded7/25/2013

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4971, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 4374, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1925