Skip to content

661 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block31301
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
20%
Improvement Value:$73,000
80%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+4.2%
2024$5,111+0.3%
2023$5,098+0.3%
2022$5,081+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft1,512DeedBook 6503, Page 1495Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6304, Page 720Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925