Skip to content

463 Garfield Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1902

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jan 26, 1995

Property Information

Block29001
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
11%
Improvement Value:$44,400
89%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2907, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1902