Skip to content

447 Garfield Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1922

Last Sale Date
Apr 22, 1997

Property Information

Block29001
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
14%
Improvement Value:$34,500
86%
Total Assessment$40,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,076+4.7%
2024$1,982+0.3%
2023$1,977+0.4%
2022$1,970+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922