Skip to content

405 Cuyler Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2021

Property Information

Block29405
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
14%
Improvement Value:$52,800
86%
Total Assessment$61,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,556+4.2%
2024$3,413+0.3%
2023$3,404+0.3%
2022$3,393+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 3593, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1918