Skip to content

852 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1915

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block30007
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
34%
Improvement Value:$41,000
66%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,579+4.2%
2024$3,435+0.3%
2023$3,426+0.3%
2022$3,415+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,796DeedBook 6481, Page 1815Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6410, Page 1524Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4353, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1915