Skip to content

574 Centennial Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block30204
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
30%
Improvement Value:$51,600
70%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258+44.6%
2024$2,945+0.3%
2023$2,938+0.3%
2022$2,928+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,120DeedBook 6600, Page 1524Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,120DeedBook 6517, Page 681Recorded3/14/2023

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 6000, Page 502

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5863, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1924