Skip to content

566 Centennial Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1973

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block30204
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
17%
Improvement Value:$113,200
83%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+4.4%
2024$7,343+0.3%
2023$7,324+0.3%
2022$7,300+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4525, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1973