Skip to content

58 Bismarck Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block30206
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
45%
Improvement Value:$27,200
55%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,604+4.6%
2024$2,489+0.3%
2023$2,482+0.4%
2022$2,473+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2637, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1925