Skip to content

52 Bismarck Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block30206
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
38%
Improvement Value:$36,600
62%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+4.2%
2024$3,262+0.3%
2023$3,254+0.3%
2022$3,244+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,078DeedBook 6557, Page 1008Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3655, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1925