Skip to content

903 Lyndale Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1909

Last Sale Date
Apr 10, 2021

Property Information

Block30402
Lot19.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
21%
Improvement Value:$81,600
79%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+4.2%
2024$5,751+0.3%
2023$5,736+0.3%
2022$5,718+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6469, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 6177, Page 1384Recorded9/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1909