Skip to content

145 S Stockton St

Trenton, NJ 08611

Last Sale Date
Feb 14, 1995

Property Information

Block304
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
Zoning0000
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
91%
Improvement Value:$23,000
9%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,561+4.2%
2024$13,973+0.3%
2023$13,938+0.3%
2022$13,893+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2917, Page 290

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2605, Page 190