Skip to content

212 Columbus Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block30601
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
31%
Improvement Value:$48,400
69%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,078+4.2%
2024$3,914+0.3%
2023$3,904+0.3%
2022$3,891+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6347, Page 287Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3205, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1920