Skip to content

404 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block30802
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
22%
Improvement Value:$80,400
78%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+4.2%
2024$4,081+0.3%
2023$4,070+0.3%
2022$4,057+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 6120, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 5468, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2770, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1922