Skip to content

401 Bert AveTrenton, NJ 08629

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block30802
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
53%
Improvement Value:$47,200
47%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882+4.2%
2024$5,645+0.3%
2023$5,631+0.3%
2022$5,612+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 6202, Page 120Recorded9/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 2771, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1950