Skip to content

457 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block30802
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
16%
Improvement Value:$119,200
84%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+4.2%
2024$7,900+0.3%
2023$7,880+0.3%
2022$7,854+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 6353, Page 901Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 6180, Page 525Recorded10/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940