Skip to content

313 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block30804
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
33%
Improvement Value:$43,900
67%
Total Assessment$65,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,811+4.2%
2024$3,658+0.3%
2023$3,648+0.3%
2022$3,637+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 6236, Page 1138Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923