Skip to content

363 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1922

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 23, 2006

Property Information

Block30804
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
34%
Improvement Value:$40,700
66%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568+4.2%
2024$3,424+0.3%
2023$3,415+0.3%
2022$3,404+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5376, Page 285

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4133, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1922