Skip to content

425 Columbus Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block30903
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
25%
Improvement Value:$67,300
75%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,221+4.2%
2024$5,010+0.3%
2023$4,998+0.3%
2022$4,982+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 6301, Page 541Recorded9/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6122, Page 641

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 3823, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1925