Skip to content

48 Delawareview Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1907

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block3102
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
12%
Improvement Value:$60,800
88%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,589+0.5%
2016$3,572+0.6%
2015$3,550+2.5%
2014$3,464-1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4392, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1907