Skip to content

50 Atterbury Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block3103
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
12%
Improvement Value:$61,500
88%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,072+4.2%
2024$3,908+0.3%
2023$3,898+0.3%
2022$3,886+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 6066, Page 213

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1909