Skip to content

462 Riverside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$28,900
Last Sale Date
Oct 26, 1981

Property Information

Block3103
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
11%
Improvement Value:$69,500
89%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+4.5%
2024$4,081+0.3%
2023$4,070+0.3%
2022$4,056+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 2173, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1916