Skip to content

1035 Park Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 1982

Property Information

Block31201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
36%
Improvement Value:$38,600
64%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,498+4.2%
2024$3,357+0.3%
2023$3,348+0.3%
2022$3,338+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925