Skip to content

545 Emmett Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1991

Property Information

Block31305
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
40%
Improvement Value:$33,200
60%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,191+4.2%
2024$3,062+0.3%
2023$3,054+0.3%
2022$3,044+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920