Skip to content

1043 Fairmount Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block31203
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,043
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,247+4.2%
2024$1,197+0.3%
2023$1,194-70.2%
2022$4,002+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925