Skip to content

950 Park Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block31307
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
25%
Improvement Value:$64,800
75%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+4.2%
2024$4,838+0.3%
2023$4,826+0.3%
2022$4,810+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,070DeedBook 6447, Page 182Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$58,500

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 6417, Page 955Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 6258, Page 262Recorded8/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4058, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1923