Skip to content

830 Carteret Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block31703
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,981
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
11%
Improvement Value:$81,700
89%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+20.9%
2024$4,404+0.3%
2023$4,392+0.3%
2022$4,378+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,981DeedBook 6533, Page 1053Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5435, Page 228

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3479, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1887