Skip to content

829 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1913

Last Sale Date
Jul 11, 2011

Property Information

Block31703
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
11%
Improvement Value:$84,600
89%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+4.2%
2024$5,278+0.3%
2023$5,264+0.3%
2022$5,247+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$17,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1913