Skip to content

825 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block31703
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
14%
Improvement Value:$62,200
86%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+4.2%
2024$4,031+0.3%
2023$4,020+0.3%
2022$4,007+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft1,673DeedBook 6394, Page 814Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2946, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1911